Nedēļas lozungs

CD Ave maris stella

Pirkt 18.00 EUR
Piltenes evaņģēliski luteriskā draudze izdevusi ērģeļmūzikas CD ierakstu AVE MARIS STELLA, kurš ierakstīts Piltenes luterāņu baznīcā.

Ērģeļmūzika ierakstīta uz nerestaurētām 300 gadus vecām ērģelēm, lai saglabātu nākamajām paaudzēm Piltenes ērģeļu unikālo pirmsrestaurācijas skanējumu.

Ierakstā ērģelnieces Lilitas Ozolas izpildījumā var dzirdēt itāļu vecmeistaru un latviešu komponista Romualda Jermaka skaņdarbus.

Žurnāla Mūzikas Saule 2023. gada decembra numurā publicēta koncertērģelnieka - starptautisku konkursu laureāta
ASV Indiānas universitātes pasniedzēja, profesora Kolina Endrūsa atsauksme
“Aplūkojot šajā kompaktdiskā ierakstīto repertuāra sarakstu, kurā iekļauti Freskobaldi, Zipoli, Paskvīni, Skarlati, Bančjēri, Gabrieli un divdesmit pirmajā gadsimta latviešu komponista Romualda Jermaka skaņdarbi, varētu rasties jautājums, kā 1722. gadā būvētais instruments, ko uzskata par Kēnigsbergas ērģeļu būvētāja Johana Jozuss Mozengela opusu, skanēs šajā mūzikā un vai tiešām ērģeļu traktūra būs pietiekami jutīga, lai nodotu nepieciešamo artikulāciju un pieskārienu dažādību? Arī itāļu repertuārs no šiem agrīnajiem periodiem prasa zināmu degsmi un skaidrību, nemaz nerunājot par maigi skanošā pleno (ar nelielu spiedienu plēšās) izmantošanu.  Neskatoties uz pieticīgajiem izmēriem un iespējām, ērģeles atveido šo dinamisko paleti ar dažādiem tembriem, kā arī kristālisku pilnību un pietiekami spilgtu ekspresiju, lai harmonijas padarītu vēl dzīvākas. Bukleta paskaidrojumos ir atzīmēts, ka producenti un konsultanti atturējās skaņot instrumentu šim ierakstam stabuļu trausluma dēļ... un tas, iespējams, veicināja skaņas neatkārtojamo kolorītu.
Lilita Ozola skaidri saprot visas šīs smalkās nianses un katrā skaņdarbā ienes svaigu stilistisku izpildījumu. Viņas spēle ir viscaur tehniski pārliecināta, piepildīta ar artikulācijas skaidrību, formas izjūtu un precīzu ornamentu. Elastīgumu un viengabalainu sadaļu savienošanu nodrošina pārdomāta pieeja. [..] Agrīnās itāļu skolas iedvesmotais R. Jermaka darbs, kas atdarina kanzonas stilu, ir ideāli pieskaņots diska itāļu meistaru mūzikai. Visā kopumā kompaktdisks ir nozīmīgs apliecinājums šī vēsturiskā instrumenta vērtībai, un es to ļoti silti jums iesaku. Romualda Jermaka skaņdarba nosaukums AVE MARIS STELLA (skaņdarbs tika speciāli pasūtīts šim projektam), kļuvis arī par visa albūma nosaukumu.  [..] ”

Ieraksta bukletā iekļautas komponista, ērģelnieka Aivara Kalēja un
Lutera akadēmijas Liturģikas pasniedzēja Viļa Kolma atsauksmes


  • LELB Piltenes draudze
Mājas lapa izstrādāta Graftik